Skuteczny psycholog
Small tumblr m80iwadezc1qffhx5o1 500

DLA SPECJALISTÓW: Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi!

Wymiana wiedzy jest ważna.
Jak potoczyły by się losy psychoterapii gdyby Sigmund Freud i Carl Jung nie sprzeczali się na temat psychoanalizy? Tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Jednak z pewnością wymiana wiedzy pomiędzy nimi doprowadziła do powstania nowych, wiele wnoszących treści. Dla rozwoju nauki wymiana wiedzy jest kluczowa, bez niej znacznie wolniej dochodzilibyśmy do nowych teorii i rozwiązań.
Podczas studiów i szkoleń chłoniemy duże ilości informacji i budujemy swoją wiedzę. Potem poszerzamy ją o równie cenne doświadczenie. Jednak choćby nasz apetyt na wiedzę był nieograniczony, to niestety każdy z nas ma indywidualne ograniczenia w przyswajaniu informacji i doświadczaniu różnych przeżyć?. Dlatego ogromny potencjał ma dzielenie się wiedzą pomiędzy specjalistami. Nasze koleżanki i koledzy po fachu mogą stać się bogatym źródłem wiedzy i wsparcia. Dzięki wielu wspólnym elementom związanym z wykonywaniem określonego zawodu, doświadczamy podobnych problemów. Możemy mieć jednak różne pomysły na ich rozwiązywanie. Dzielenie się nimi i przyczynia się do rozwoju całej dziedziny i nas samych.

Obawy przed dzieleniem się wiedzą.
Są osoby, które sceptycznie podchodzą do dzielenia się wiedzą. Obawiają się, że ujawnienie ich "patentów" sprawi, że będą mniej wyjątkowi i że pojawi się konkurencja, która odbierze im klientów. Tymczasem te obawy nie mają realnych podstaw, opierają się na niepewności, braku dobrych doświadczeń oraz myleniem dzielenia się wiedzą z łamaniem praw autorskich.
Spójrzmy na problem z punktu widzenia zdolnego szefa kuchni. Czy po wydaniu książki kucharskiej ze swoimi przepisami staje się on mniej popularny i natychmiast pokonuje go konkurencja? Nie, jest wręcz odwrotnie. To, że mamy przepis na suflet nie oznacza, że wyjdzie nam on tak samo dobrze jak mistrzowi. A nawet jeżeli wyjdzie (byłoby świtanie!) to do stworzenia realnej konkurencji dla pierwowzoru jeszcze długa droga.
Praca w branży psychologicznej to nie tylko nauka ale i sztuka, wymagająca nie raz kreatywności i wszechstronności. Każdy specjalista tworzy swój niepowtarzalny styl i skopiowanie go jest niemal niemożliwe. Ponadto w tej dziedzinie często pojawiają się nowe odkrycia, techniki, sposoby rozwiązywania problemów, co sprawia że, z pewnością jeszcze długo będą wolne nisze czekające na chętnych je rozwijać specjalistów.

Dzielić się wiedzą i doświadczeniami? Ale gdzie i jak?
Chcąc dzielić się wiedzą w branży psychologicznej możemy udzielać się w stowarzyszeniach psychologicznych, brać udział w konferencjach i warsztatach. Pisać książki czy artykuły do czasopism branżowych.. Bardzo ważnym elementem w dzieleniu się wiedzą mogą być też superwizje grupowe, dzięki którym otrzymujemy informacje zwrotne od superwizora i pozostałych uczestników spotkania. Wszystkie te formy mają swoje zalety ale i ograniczenia. Te ostatnie przede wszystkim w postaci ograniczonej czasowo dostępności. Na ogół też nie na wszystkie się decydujemy, i nie do wszystkich mamy łatwy dostęp.
Odpowiedzią na te ograniczenia może być Internet i jego nieodłączny obecnie element - sieci społecznościowe. Cechą charakterystyczną dla takich portali jest duża interakcja między członkami społeczności. Daje ona m.in. w możliwości budowania sieci kontaktów i ułatwia przepływ informacji, odbywający się najczęściej za pomocą forów i grup dyskusyjnych.
Nasz portal stara się być właśnie takim miejscem gdzie będzie można dzielić się wiedzą i zadawać pytania. Poznawać osoby z branży i rozwijać swój warsztat. Mamy nadzieję, że wraz z nami będziecie chcieli tworzyć tę wirtualną przestrzeń.