Skuteczny psycholog
Small img 2080

Jak obchodzić dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki?

Dzień Wszystkich Świętych bez wątpienia różni się od pozostałych licznie obchodzonych świąt. Nie wszyscy widzą sens obchodzenia go, nie chcą myśleć o umieraniu i marznąć na cmentarzach. Tymczasem, czy tego chcemy czy nie, stosunek do śmierci jest bardzo ważnym elementem psychiki. W pewnym stopniu determinuje to jak żyjemy. Uciekanie od tego tematu raczej nie przynosi pożytku, dlatego warto obchodzić Wszystkich Świętych. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc przeżywaniu tego dnia.

1. Dzięki dobremu przygotowaniu zyskamy czas na chwilę refleksji i zadumy. Aby móc skupić się na emocjach i myślach, które będą nam towarzyszyły podczas odwiedzania cmentarzy dobrze jest zadbać o sprzyjające warunki.  Warto odpowiedzieć sobie np. na takie pytania:  

  • Czy chcę zabrać ze sobą dzieci, spotkać się z rodziną?  

  • Jaka będzie pogoda i jak mam się do tych warunków przygotować?

  • Czym i jak dojadę na cmentarz? (na ogół można wcześniej sprawdzić rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Internecie)

  • Ile czasu potrzebuję na dojazdy, ile chcę spędzić na cmentarzu a ile na spotkanie z rodziną?

  • Czy coś zabieram ze sobą na cmentarz? Mogą to być kupione wcześniej znicze, kwiaty, zapalniczkę lub zapałki, chusteczki higieniczne itp. Większość z tych rzeczy można przygotować dzień wcześniej, zwłaszcza jeżeli planujemy odwiedzić kilka cmentarzy i dzień będzie od rana zabiegany.

2. Tylko spokój może Cię uratować. Dzień Wszystkich Świętach oznacza tłumy na cmentarzach, w komunikacji miejskiej i na ulicach blisko cmentarzy. Niezależnie od tego, jak bardzo Cię to denerwuje, nie zmienisz tego. Jedyne co możesz zmienić, to swoje podejście. Pomyśl, że jesteś częścią grupy ludzi, których łączą podobne problemy, emocje i myśli. Każdy z nas kiedyś stracił lub straci bliskie osoby, każdy z nas kiedyś umrze. Idziemy na cmentarze aby radzić sobie z tą trudną prawdą. Uciążliwe warunki czasem przeszkadzają nam w tym dniu, ale są też okazją do ćwiczenia wyrozumiałości, życzliwości i współczucia. Kiedy będziesz stać w korku, albo w ścisku w autobusie, kiedy kolejna osoba nadepnie ci na stopę i kupi ostatnią ładną chryzantemę, weź kilka oddechów, spróbuj się uśmiechnąć do siebie i do innych, pomyśl, że dopóki żyjesz małymi gestami możesz czynić świat lepszym.  

3. Nie zastanawiaj się co powiedzą inni. Jak podczas każdych świąt mogą pojawić się sytuacje, kiedy będziemy odczuwać presję aby dostosować się do oczekiwań i standardów innych osób. Możesz trzymać się tradycji, ale jeżeli to nie jest coś, na co masz ochotę, to też dobrze. Na pewno nie musisz robić wrażenia najmodniejszymi zniczami i wiązankami. Może wolisz uczcić pamięć zmarłej osoby w inny sposób ,np. przynieść jakiś podarunek, upiec ciasto dla babci, która już odeszła lub dyskretnie zanucić ulubioną piosenkę. Zrób to, co Tobie pozwoli przeżyć ten dzień tak, jak potrzebujesz.  

4. Nie uciekaj od smutku. Pozwól sobie na odczuwanie smutku i innych trudnych emocji, są one tak samo potrzebne jak te przyjemne. Zamiast je maskować, wyganiać ze świadomości, spróbuj się im przyjrzeć. Świadomość i analiza tego co czujemy, pomaga uporać się z przygnębieniem. Jeżeli nie chcesz być z tymi uczuciami sam na sam, porozmawiaj o nich z bliska osobą. To zupełnie normalne, że w takim dniu czujemy tęsknotę, smutek, a nawet złość.   

5. Pomyśl za co jesteś wdzięczny/ wdzięczna. Docenianie tego co mamy ma zbawienne skutki dla naszej psychiki. Wspominając zmarłych i myśląc o przemijaniu poświęćmy kilka chwil na zastanowienie się za co możemy być wdzięczni. Mogą to być rzeczy dotyczące naszego dotychczasowego życia lub też minionych chwil spędzonych ze zmarłą osobą.  

6. Wykorzystaj refleksje z tego dnia aby realizować marzenia. Przemijanie jest nieuchronne, ale zanim nasz czas dobiegnie końca, możemy jeszcze wiele zdziałać. Dzień Wszystkich Świętych możesz zakończyć spisując swoje marzenia tak, aby stały się podstawa działania. Sprecyzuj co chcesz zrobić i w jakim czasie, za rok możesz do tej listy wrócić i sprawdzić,  czy udało ci się zrealizować plany.