Skuteczny psycholog
Small anxiety girl1

Poradzić sobie z lękiem! Ale jak?!

Lęk jest nam bardzo potrzebny ponieważ ostrzega przed niebezpieczeństwem. Towarzyszące mu niepokój i napięcie mają zmobilizować nas do działania. Bywają jednak okoliczności, kiedy sam lęk staje się problemem - dominuje w codziennym życiu, ogranicza nasze plany. Na szczęście można z tym walczyć. 

Poniżej znajduje się opis techniki terapeutycznej, która może pomóc w oswojeniu się z bodźcem wywołującym lęk i ograniczyć ten nieprzyjemny stan emocjonalny w przyszłości.

Najpierw należy zdefiniować jaka sytuacja budzi nasz lęk. Zastanów się dokładnie w jakich okolicznościach lęk zaczyna na Tobą panować. Czy jest to jakaś konkretna sytuacja lub miejsce?

Następnie potrzebna nam będzie podstawowa wiedza i trochę praktyki z zakresu relaksacji (informacje na ten temat często pojawiają się na profilu). Jeżeli już umiemy wprowadzać się w stan relaksu możemy przystąpić do ćwiczenia ekspozycji wyobrażeniowej.

Ekspozycja wyobrażeniowa

1. Napisz krótki scenariusz o swoim lęku, o sytuacji w której odczuwasz lęk. Staraj się stworzyć precyzyjną i pełną szczegółów wizję. Mało szczegółowy opis to forma uniku i sprawi, że ćwiczenie nie spełni swojego zadania. Chodzi o to aby opis sprawił, że wczujesz się w tą sytuację jakbyś tam był/ była.

2. Pomocne może być nagranie scenariusza aby móc go potem odsłuchać.

3. Za pomocą oddechu lub wizualizacji wprowadź się w stan relaksu. Jeżeli masz ulubione techniki relaksacji skorzystaj z nich.

4. Poświęć 15 minut na ciągłe czytanie lub odsłuchiwanie opisu, odgrywanie scenariusza w głowie lub wyobrażaj sobie każdy szczegół sceny.

5. Zaakceptuj fizyczne symptomy lęku, gdy tylko zaczną się pojawiać. Obserwuj również, w jaki sposób poziom lęku zaczyna się stopniowo zmniejszać i spróbuj przetrzymać nieprzyjemną sytuację.

6. Powtarzaj sytuację do momentu, gdy ekspozycja na sytuację lękową już nie będzie budziła reakcji lękowej.

Jeżeli masz wątpliwości jak stosować technikę skontaktuj się ze mną lub z innym psychologiem/ psychoterapeutą.